Sorgulama İşlemleri
Sorgulama İşlemleri

Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Kas    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler


TC Kimlik No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama İşlemleriSorgulama İşlemleri

TC Kimlik no Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından her bir Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşına verilen ve 11 rakamdan oluşan bir numaradır. Tüm özel ve devlet kurumda yapacağınız işlemlerde bu numara ile işlem yapılmaktadır.Vatandaşlar herhangi bir işlem için bir kuruma başvurduklarında bu rakamla tüm bilgilerine ulaşılabilir ve kendisine ait tüm kişisel veriler ekranlarda çıkar.Sağlıktan eğitime eğitimden iş hayatına her alanda TC Kimlik no ile işlem yapmak zorunludur TC kimlik no’su bulunmayan vatandaş yoktur.

Kısaltması MERNİS olan Merkezi Nüfus İdare Sistemi tarafından yeni doğan her bebeğe verilen TC kimlik numaraları böylece vatandaşların nüfus bilgilerini merkezi sisteme aktararak bireysel bir veri tabanı oluşturur. Kimlik paylaşımı sistemi ile de tüm kamu kurumları ve özel kurumlar arasında vatandaşın bilgileri ortak paylaşıma açılarak vatandaşların her işlemini kolaylıkla yapmasını sağlar.

TC Kimlik No Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC Kimlik No’larını sorgulayarak doğrulamak isteyenler kayıtlı oldukları nüfus ilçe müdürlüklerine giderek yada nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü’nün sitesinden önünüze çıkacak sayfadaki Ad Soyad, Baba Adı, Ana Adı, Doğum yılı ve cinsiyeti ve nüfus cüzdanı bilgileri gibi soruların bulunduğu kutucuklara kişisel bilgilerini girerek sorgulayabilirler sorgulama işleminden sonra kimlik no ile Ptt’lerden 2tl karşılığı aldığınız e-devlet şifrenizle e-devlet kullanma portalına girerek tüm vatandaşlık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

tc kimlik no sorgulama

Tüm vatandaşların TC kimlik numarası bulunma zorunluluğu mevcuttur dolayısıyla TC kimlik no’su bulunmayan vatandaş olamaz ancak bazen yanlış yazım veya tereddütte kaldığınız durumlar için mutlaka TC kimlik no’nuzu sorgulamanız ve doğrulamanız gerekebilir ayrıca e-devlet işlemlerini kullanmayı bilmiyorsanız Ptt’den alacağınız şifrenizle yardım alarak öğrenebilirsiniz. E-devlet uygulama portalı sayesinde devletin tüm kurumlarında yapacağınız resmi işlemlerinizi sorgulayabilir ve tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz TC kimlik no artık tüm vatandaşlar için olmazsa olmaz bir gereklilik haline gelmiştir tüm resmi dairelerde veya özel kurumlarda yapacağınız tüm işleriniz için TC kimlik no’su bulunmayan vatandaşların işlemleri yapılmayacaktır dolayısıyla TC kimlik no su olamayan vatandaş olamaz sadece kimlik numaralarınızın doğru mu yanlış mı olduğunu sorgulayarak doğrulatmanız gerekmektedir.

TC Kimlik No Sorgulama İşlemleri İçin Buraya Tıklayınız.

Comments 0
There are currently no comments.