Sorgulama İşlemleri
Sorgulama İşlemleri

Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Kas    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler


HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama İşlemleriSorgulama İşlemleri

Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS olarak adlandırılan sistem köprü ve otoyol geçişlerinde ücret ödemesinin pasif Radyo Frekans ile tanımlama teknolojisini kullanan sistemdir Türkiye’de 2012’den beri kullanılan sistem köprüler ve otoyollardaki trafik sıkışıklığını azaltmak için seçilen bir sistemdir. Arabanızın camına takılan bir etiket sayesinde bu etikete tanımlanmış hesabınızdan geçiş ücretinin tahsil edilmesi ve bakiyenizden düşülmesi sonucu gerçekleşir.

HGS Kart Nasıl Kullanılır?

HGS kart ve etiket olmak üzere farklı şekillerde kullanılabilir isteyenler etiket alıp araçlarının camına yapıştırarak ya da kart tercih ederek araçlarının aynalarının üstüne konularak kullanılabilir. HGS etiket veya kartlarını ülke çapında tüm PTT şubelerinde veya anlaşmalı bankalardan temin edilebilir. HGS edinme sürecinde kişi kendisi araç ruhsatı ve ruhsat sahibinin kimliği ile bizzat başvurması gerekiyor. Ruhsat sahibinin kendisi gitmediği sürece işlem gerçekleşmez.

Türkiye’de etiket ve kartlar için ek bir ücret talep edilmekte ve ayrıca bir bakiye yüklemesi yapılması zorunluluğu vardı ancak bakiye yükleme işlemi sonradan iptal edildi. HGS Sisteminde ön ödemeli sistem geçerlidir geçiş için ilişkilendirilen hesaba para yatırılması gerekmektedir para yatırma işlemi kredi kartı ile posta çeki ile ya da PTT şubelerinden nakit olarak yatırılabilir. HGS geçiş işlemi için hesapta geçiş ücreti kadar bakiye bulunmak zorundadır aksi takdirde 7gün içerisinde hesaba para yatırılması zorunludur yoksa cezai işlem uygulanır ve hesabınız kapatılabilir eğer para yüklemezseniz geçtiğiniz geçiş ücretinin 11 katı ceza işlemi uygulanır.

HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

hgs ceza sorgulama

HGS ceza sorgulaması yapabilmeniz için ya HGS’nin resmi internet sitesine üye olarak yada PTT’lerden edindiğiniz e-devlet şifrenizle e-devlet uygulama portalına girerek HGS sorgulaması yapabilirsiniz. E-devlet uygulama portalına girerek PTT HGS ceza sorgulama ekranına girerek aracınıza ait plaka numarası ve TC kimlik no ile daha önce cezalı geçişinizin olup olmadığını görebiliyorsunuz ayrıca HGS Hesap bilgileri sorgulama ekranına girerek te HGS’nizin bakiyesini ve hesabınızın kapanış açılış durumlarını kontrol edebilirsiniz.

E-devlet uygulama portalı ile tüm resmi işlemlerinizi sorgulayabilir veya herhangi bir işlem yapabilirsiniz HGS için de her tür uygulamayı kontrole edebilir ve tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Comments 0
There are currently no comments.